Hollands Licht Axle Pendel er et elegant pendellys, der er udført i mundblæst glas, anodiseret stål og aluminium.
Som resultat af en undersøgelse i lysfysik har designeren skabt dette glas mesterværk, lyset bryder gennem lagene og lampens silhuet spreder en fantastisk lysfordeling i interiørrummet.
Lyset er indbygget LED 4,7W 2200-3000K CRI 90 500 lumen med dæmpbare funktioner.
Hollands Licht Axle Pendel kommer i 3 modelstørrelser – Axle Small, Axle Medium og Axle Large.
Alle modeller fås i 4 variative glasbetoning – blå, brun, grøn og hvid.
Pendlen leveres med Ø10x3 cm loftophæng med justerbar ophængshøjde fra 200 cm til 500 cm.
Axle kan hænges enkeltvis og grupperes flere i forskellige højder eller rækkefølge, ydermere kan kombineres forskellige modelstørrelser og farver.
Designet af Alex de Witte i 2019
| Spænding: | 230V |
|---|---|
| Farvetemperatur: | 2200-3000K |
| Modelnavn: | Axle Large |
| Dæmpning: | Ja |
| Fatning: | LED MODUL |
| Max. wattage: | 4,7W |
| Materiale: | Glas/Metal |
| Størrelse: | Ø21cm/H:25,4cm, Ø15cm/H:20,8cm, Ø16cm/H:29,5cm |
| Farve: | Brun |
| Lumen: | 500lm |
| IP: | IP20 |
| Farvegengivelse: | CRI 90 |